Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Ako povedať „nie“ bez pocitu viny?

Povedať niekomu „nie“ môže byť pre mnohých ľudí jednou z tých ťažkých vecí. Niekedy vás však toto slovíčko uchráni pred neproduktívnymi záväzkami, ktoré vám premárnia vzácny čas. Ako však obmedziť pocit viny, ktorý by vás mohol prinútiť povedať nechcené „áno“?

Tieto tri jednoduché kroky vám pomôžu povedať „nie“ bez pocitu viny:

1. Uistite sa, že je správne povedať „nie“
Môžete povedať „nie“ bez toho, aby ste cítili vinu, ak budete presvedčení, že je správne druhú stranu odmietnuť. Uistite sa, že svet bude lepší, ak uprednostníte „nie“ pred „áno“. Niekedy bude vaše rozhodnutie vyzerať dobre len pre vás a pre druhých z krátkodobého hľadiska nie. Mali by ste však mať vo svojom srdci zmysel, ktorý vám umožní vidieť ďalej a vidieť vaše rozhodnutie ako pozitívne z dlhodobého a väčšieho hľadiska.

2. Buďte úprimní
Ak máte túžbu prikývnuť, ale racionálne viete, že je lepšie povedať „nie“, musíte najskôr byť úprimní sami k sebe. Musíte vedieť, či je skutočne práve táto odpovedať tá dobrá pre vás. Keď ste si istí, tak musíte byť úprimní aj k druhej osobe. Nesnažte hľadať výhovorky, pretože tie u vás pocit viny len znovu vyvolajú.

3. Nájdite výhodu aj pre druhú stranu
Aby ste sa po odmietnutí cítili lepšie vy i druhá osoba, pokúste sa nájsť pre ňu výhodu toho, že ste povedali „nie“. Skúste sa na situáciu pozrieť očami druhej strany a nájdite prospech, ktorý z vášho rozhodnutia bude mať. Môže im to pomôcť s osobným rastom alebo nájsť efektívnejší spôsob vyhovenia ich žiadosti. Snažte sa o to, aby bolo „nie“ výhrou pre obe strany. Potom to jasne a slušne vyjadrite. Povedzte, prečo vaše „nie“ bude nakoniec výhodné aj pre druhú stranu.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist