Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Motivácia & inšpirácia

Prečo mrháme časom a ako by sme s tým mali prestať?

Odkladaním povinností a vykonávaním nedôležitých úloh mrháme naším časom, ktorý už nikdy späť nezískame. Prečo to robíme? Prečo by sme to robiť nemali a ako s tým prestať?

Mrhať časom môžeme len pár minút, ale ono sa to časom nabalí. Takýto zlozvyk pritom vedie k nižšej produktivite a takisto vás drží ďalej od vašich cieľov. Aj napriek tomu, že si to uvedomujete, robíte tak najmä z nedisciplinovanosti a pohodlnosti.

Mrhanie časom je začarovaný kruh, pre ktorý nevyužívame naplno to, čo nám bolo darované. Ak chcete dosiahnuť úspech, budete musieť na tom popracovať. Riešením je naučiť sa lepšej organizácii a manažmentu času.

Ak chcete prestať plytvať drahocenným časom a priblížiť sa k svojim cieľom efektívnejšie, potom nasledujte tieto kroky:

1. Urobte si zoznam úloh na papier
V súčasnosti sú moderné nehmotné, elektronické plánovače, ale stále môže byť najprínosnejšou formou systém založený na pere a papieri. Zoznam úloh budete fyzicky vidieť, budete sa ho môcť dotknúť a nie je lepší pocit, ako perom preškrtnúť hotovú úlohu. Zoznam by ste si mali zostaviť hneď ráno alebo deň predtým večer.

2. Najťažšiu a najdôležitejšiu úlohu uprednostnite
Pozrite sa na zoznam úloh a vyberte si takú, ktorá je najťažšia alebo najdôležitejšia. Tejto úlohe dajte top prioritu a snažte sa ju splniť ako prvú. Výbornú knihu o tom napísal Brian Tracy – Najprv zjedzte žabu. Keď to urobíte, to najťažšie alebo najdôležitejšie budete mať za sebou a posuniete sa o kus ďalej. Zvýši to vašu produktivitu a ostatné úlohy vám pôjdu od ruky.

3. Neignorujte krátke prestávky
Čím dlhšie bez prestávky pracujete, tým menšiu vôľu pracovať máte, tým ľahšie sa rozptýlite a tým menej efektívny nakoniec budete. Znížiť toto riziko sa dá jednoducho – podobne ako v škole, si doprajte krátke niekoľkominútové prestávky. Môžete sa inšpirovať aj školským systémom – 45 minút práce, 10-15 minút prestávky. Ak viete, že sa úloha blíži ku koncu a ste v „zóne“, nemusíte je prerušovať. Dajte si pauzu po nej.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist