Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Úspech.MNE.sk

Práca & podnikanie 02. 04. 2018

Hudba ovplyvňuje produktivitu práce. Ako?

ikonka
Hudba nie je už len doménou osobného života, ale v čoraz väčšej miere zohráva dôležitú úlohu aj v práci. Hrá v kancelárií na pozadí alebo ju počúvate cez slúchadlá. Ako ale ovplyvňuje našu koncentráciu a produktivitu?

Aj u hudby platí, že je na niečo dobrá a na niečo zlá. Ak chcete maximalizovať svoju efektivitu v pracovnom živote, prečítajte si, ako vám hudba môže pomôcť a či ju náhodou nepočúvate vtedy, keď vás len ruší.

Ako hudba pomáha?

Ak potrebujete pracovať na niečom monotónnom a opakujúcom sa, vtedy vám hudba pomôže dostať sa do zóny a robotu vám pôjde od ruky. Vedci v tom vidia fakt, že monotónna alebo opakujúca sa práca má tendenciu nás nudiť, čím ťažšie sa sústredíme a tým ťažšie sa nám pracuje. Hudba však vplýva na náladu, zlepšuje ju a robotu teda robíme rýchlejšie.

Známa hudba takisto pomáha zvyšovať koncentráciu, keď sa človek potrebuje dostať do zóny a naozaj sa na prácu sústrediť. Musí to byť však hudba známa, ktorá neprekvapí a od ktorej viete, čo máte čakať.

Aj pri kreatívnych úlohách je hudba prospešná. Hlavne ak je jemná a hrá v tichosti na pozadí. Ide o piesne, ktoré sú nevýrazné, pomalé, nemenia sa pri nich divoko tóny a nezachádzajú tak do extrémov.

Ak sa potrebujete sústrediť na prácu v hlučnom prostredí, určite siahnite po slúchadlách, pustite si svoju obľúbenú hudbu a tá vám poskytne únik od rozptýlení okolitého sveta. Faktom je, že čím hlučnejšie prostredie je, tým je vaša produktivita nižšia. Hudba ju v tom prípade naopak pomáha zvyšovať.

Ako hudba škodí?

Vo všeobecnosti platí, že hudba bez sov je v práci prospešnejšie. Slova nie vždy vadia, ale pokiaľ idete robiť úlohu, ktorá si vyžaduje vašu pozornosť, vtedy vám slová budú vadiť. Budú sa totiž byť o vašu pozornosť. Dvojnásobne to platí, ak pracujete so slovami.

Ak zase v práci niečo robíte premiérovo alebo sa niečo snažíte naučiť, vtedy sa vám hudba stáva nepriateľom. Vy sa totiž vtedy snažíte prijať a udržať si nové informácie, v čom vám hudba bude prekážkou. Je to dokázané aj vedecky.


Nahlásiť chybu
Mohlo by vás zaujímať:
nastartujte-svoj-produktivny-den-tym-spravnym-sposobomNaštartujte svoj produktívny deň tým správnym spôsobom ake-ziviny-potrebuje-telo-kazdy-denAké živiny potrebuje telo každý deň?pat-pozitiv-abstinencie-od-socialnych-mediiPäť pozitív abstinencie od sociálnych médiíako-sa-pripravuju-najbohatsi-ludia-na-koniec-svetaAko sa pripravujú najbohatší ľudia na koniec sveta?zrucnosti-ktore-by-ste-mali-ovladat-ak-chcete-byt-produktivnejsiZručnosti, ktoré by ste mali ovládať, ak chcete byť produktívnejší
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2018 MNE.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist