Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Ako povedať pravdu bez toho, aby ste vyzerali hrubo?

Iste ste to už zažili. Kamarát, partner, príbuzní či kolega sa vás opýtali otázku, na ktorú ste nemohli odpovedať pravdivo. Báli ste sa totiž, že by ste pravdou druhú osobu ranili. Možno ste niekedy pravdu aj povedali a potom ste z toho vyšli ako tí najhorší. Ako teda povedať pravdu bez toho, aby ste vyzerali hrubo?

Úprimnosť je dôležitá a vďaka nasledujúcim tipom budete aj vy môcť povedať pravdu takým spôsobom, aby ste nevyznali ako arogantný a hrubý človek. Základom je zmysluplná komunikácia, pri ktorej pravdu poviete jasne, nenásilne a empaticky.

Modelová situácia: Ste na prvom rande a osoba, s ktorou ste si vyšli, sa vám nepáči. Môžete buď klamať alebo povedať pravdu tak, aby ste druhej osobe tak veľmi neublížili.

Najskôr sa musíte vcítiť do druhého a dať bokom svoje pocity. Možno ste sklamaní a frustrovaní, že mrháte časom. To však nie je dôvodom toho, aby ste druhú osobu bombardovali slovami, aká je škaredá.

Druhým krokom je uvedomiť si, že to, že je osoba škaredá, je len vaším subjektívnym posúdením. Dôležité pritom je, aká je objektívna pravda na základe pozorovania. Je ňou fakt, že vás daná osoba nepriťahuje. Vás. Iných ľudí môže.

Na základe pozorovania tiež viete, čo potrebujete. Ak potrebujete v druhej osobe krásu, musíte si povedať, že je to vaša potreba a nie nutnosť druhej osoby spĺňať to. Musí to byť o vás, nie o tej osobe.

Keď si tieto tri veci uvedomíte, môžete prejsť k povedaniu pravdy po objektívnom zhodnotení a prijatí zodpovednosti za svoje potreby a pocity. Nemôžete nechať negatívne pocity, aby ste na osobu zaútočili. Musíte ísť na ňu milo a v podstate povedať, že chyba je na vašej strane, pretože máte iné potreby.

Nevhodné povedanie pravdy v tomto prípade by bolo: „Už s tebou von ísť nechcem, pretože si škaredý.“ Radšej si vyberte vec, ktorá sa vám na danej osobe páči, povedzte jej to, ale priznajte, že nie je vaším typom.

V práci sa môžete stretnúť s prípadom, že vás neuspokojí práca vášho kolegu. Niečo odvedie zle, ale vy neviete objektívne posúdiť, čoho následkom sa tak stalo. Kolega mohol mať problémy, o ktorých neviete – je pod tlakom, nepochopil zadanie alebo má problémy v súkromí. Preto mu nepovedzte kruto, že odviedol zlú prácu, ale snažte sa o pochopenie a kritiku, ktorá je konštruktívna. Určite mu však neklamte, že práca je dobrá.

Úprimnosť je dobré pre vzťahy a hoci niekedy sú malé klamstvá neškodné, v iných prípadoch vedia urobiť viac neplechy, ako pravda. Tú však treba podať tak, aby ste nevyzerali ako osoba, ktorá chce tú druhú raniť. To sa dá urobiť s pochopením a milo.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist