Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Zvyky frugálneho života, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze

USPECH.MNE.SK    |    04.06.2019
Chcete si našetriť viac peňazí alebo žiť slobodnejší život pri nižšom príjme? Potom sa vám bude hodiť, ak si osvojíte zvyky frugálneho, skromného života bez toho, aby ste sa stali držgrošom. Prinášame vám ich osem.

1. Splaťte si dlhy a šetrite – splaťte si všetky dlhy a snažte sa nerobiť ďalšie. Dajte si za prioritu každý mesiac si odložiť určitú časť peňazí a našetriť si peniaze do budúcnosti. Pre prípad núdze si vytvorte záchranný fond, v ktorom by ste mali mať optimálne aspoň 6-násobok vašich mesačných nákladov.

2. Pri rozhodnutiach myslíte dlhodobo – držgroš hľadá okamžité riešenia a myslí na okamžité uspokojenie. Frugálny človek však robí rozhodnutia s tým, že myslí na dopady, aké bude mať v budúcnosti. Treba nad ňou rozmýšľať najmä pri veľkých rozhodnutiach, ako sú kúpa auta či domu.

3. Vždy sa snažte nájsť najlepšiu hodnotu – či ide o nákup potravín, oblečenia, elektroniky alebo niečoho iného, vždy sa snažte nakúpiť to najlepšie za najlepšiu cenu. Hľadajte skvelý pomer úžitok/cena, sledujte akcie, využívajte kupóny, porovnajte si ceny v obchodoch a keď sa dá, aj vyjednávajte o cene.

4. Auto kupujte ojazdené – auto nie je investícia a jeho cena klesá prvým stlačením plynového pedála. Lepšie ako kupovať nové je kúpiť ojazdené, ktoré je v dobrom stave. Na tom si pri jeho kúpe musíte dať záležať, aby ste potom neplatili za časté opravy.

5. Dom si kúpte menší – nekupujte si zbytočne veľký dom. Okrem jeho vyššej ceny sa s ním spájajú aj väčšie náklady na energie a tiež potrebuje viac vášho času na údržbu. Snažte sa o to, aby hypotéka netvorila viac ako 30 % vášho rodinného rozpočtu.

6. Nestávkujte – nikdy nemíňajte svoje peniaze na žreby a lotérie. A hoci sú ľudia, ktorí vedia zarobiť na športovom vsádzaní, sú len skutku výnimočnými výnimkami. Drvivá väčšina ľudí na stávkovaní prerába. Ak vám ide len o zábavu, tipujte len súťažne s priateľmi bez financií v hre.

7. Jedzte a zabávajte sa doma – jedlá v reštauráciách sú drahé, vo fast foodoch nezdravé. Verte si doma. Zavolajte si domov aj priateľov. Na večeru či zábavný večer pri hraní spoločenských hier. Namiesto kina si pustite film cez televíziu?

8. Využívajte veci do ich konca, pokazené opravujte – nekupujte nové veci až dovtedy, kým ich skutočne nepotrebujete. Využite tie staré do konca ich životnosti, a keď sa pokazia, najskôr sa ich pokúste opraviť predtým, ako by ste mali kúpiť nové. Samozrejme, ak sa oprava oplatí.

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!

Zdieľať na Facebooku
Kurzy mien
(ECB)
EUR-USD
1.1113
EUR-CZK
25.673
EUR-HUF
331.59
EUR-PLN
4.2855
EUR-GBP
0.86840
Neprehliadnite
Citát dňa
„Nikdy sa nevzdávajte, pretože práve v tomto bode sa príliv obráti.“
- Harriet Beecher Stowe

Viac citátov »
Rozvíjajte sa s nami!
Najnovšie články
© 2019 MNE.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist