Zdravie & vitalita
Ako cvičiť, keď vás trápi astma?
Kde cvičiť?
Prvou dôležitou vecou je výber miesta, kde budete cvičiť. Pre astmatikov je vo všeobecnosti vhodnejším miestom na cvičenie posilňovňa. Hlavne na jar a v lete by sa mali vyhýbať cvičeniu vonku, kde sa vyskytujú alergény alebo kde je zvýšené znečistenie ovzdušia z dopravy či miestnych továrni. Navyše, komerčná posilňovňa je vhodná aj pre ťažkých astmatikov, pretože ak by došlo ku komplikáciám, nachádza sa v nej dostatok ľudí, ktorí by boli schopní pomôcť, prípadne privolať lekársku pomoc.
Ako sa pripraviť na cvičenie?
Ešte pred samotným cvičením je dôležité uistiť sa, či máte so sebou dostatok vody. Tá astmatikom mimoriadne pomáha. Takisto je pre prípad núdze nevyhnutné nosiť so sebou inhalátor. Ten môžete použiť pred cvičením ako prevenciu v období, kedy viete, že vás astma trápi najviac. Vždy sa nezabudnite pozvoľna rozcvičiť a pripraviť na záťaž.
Akým aktivitám sa venovať?
Pre astmatikov je svižná chôdza či plávanie veľmi dobrým spôsobom kardio tréningu. V obdobiach, kedy ich netrápia prejavy astmy, je dokonca vhodný aj vysoko intenzívny intervalový tréning. Bezproblémové sú aj bežné voľnočasové aktivity ako bicyklovanie či behanie na krátke vzdialenosti. Posilňovanie tiež nie je problematické a bez strachu sa môžete pustiť aj do gymnastiky, jogy či pilatesu. Zo športov sú vhodné tie, pri ktorých si môžu priebežne vydýchnuť. Napríklad ide o tenis, volejbal, zápasenie a baseball. Takisto sa dá venovať športom, pri ktorých sa pravidelne strieda, ako basketbal či hokej.
Čo necvičiť?
Astmatici by sa nemali venovať aktivitám, ktoré sú založené na vytrvalosti. Ide o dlhé behy, intenzívnu cyklistiku do vrchov či futbal. Výzvou bývajú aj zimné športy, ako beh na lyžiach. Ak sa nachádzajú v období, kedy ich sprevádzajú prejavy astmy, treba zabudnúť aj na krátke intenzívne aktivity, ako sú šprinty.
Aj tieto aktivity je však predsa možné vykonávať. Platí to však len vtedy, ak je astmatik v stabilizovanom štádiu ochorenia. Vtedy by sa mu nemalo brániť v žiadnych aktivitách, pretože šport zvyšuje kondíciu a odolnosť dýchacích svalov. Je teda pre astmatikov prospešný. Astma by nemala byť výhovorkou na to, aby ste sa vyhýbali cvičeniu.
Pozri aj: Astma a beh – ako na to??
Zdieľať článok na Facebooku
Zaujal vás tento článok?
Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
Mohlo by vás zaujímať
V akej oblasti chcete pomôcť?
Motivácia & inšpirácia
Zdravie & vitalita
Práca & podnikanie
Peniaze & bohatsvo
Život a vzťahy
Osobný rast