Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Intimita vs. izolácia: Prečo sú vzťahy dôležité?

Erik Erikson bol známy psychológ, ktorý analyzoval a rozdelil ľudské skúsenosti do ôsmich fáz. Každá v sebe mala konflikt a unikátny výsledok. Šiesta fáza sa zaoberala snahou mladých ľudí vytvoriť si intímne, vrúcne vzťahy.

Erikson verí, že v tejto fáze dochádza ku konfliktu medzi intimitou a izoláciou. Úspechom tejto fáze je vybudovať si zdravé, naplňujúce vzťahy. Zlyhaním sú skúsenosti, ktoré vedú k osamelosti alebo izolácii.

Intimita pritom nepredstavuje len romantické vzťahy. Sú to aj každé iné vzťahy, u ktorých dochádza k zblíženiu s členmi rodiny alebo s ľuďmi mimo nej, ktoré predstavujú budovanie kamarátstiev.

Pod izoláciou si možno predstaviť snahu vyhýbať sa intimite. Buď sa to deje pre strach pred záväzkami alebo váhaním s otvorením sa druhým ľuďom. Izolácia je prekážkou v budovaní zdravých vzťahov a môže mať deštruktívne následky.

Ako prejdete od izolácie k intimite?

Erikson veril, že aby ste sa rozvinuli v zdravú osobnosť, mali by ste sa dostať z každej fáze. V tomto prípade to znamená naučiť sa, ako si rozvíjať a udržovať zdravé vzťahy. Ak to nedokážete, aj nadväzné dve fázy budú v ohrození.

V prvom rade sa musíte prestať báť odmietnutí. Ak sa ich bojíte, môže to vyústiť až vo vyhýbanie sa akýmkoľvek interakciám. A to vedie k zlyhaniu v procese formovania vzťahov.

Aby ste sa dostali z izolácie k intimite, musíte odolať lákaniu vyhýbať sa ostatným a strániť sa zložitým otázkam o vzťahoch. Musíte byť otvorení a úprimní sami k sebe a aj k iným. Ak je to pre vás náročné, nápomocný vám bude terapeut, ktorý pochopí vaše správanie a pomôže vám vytvoriť stratégie k budovaniu kvalitných vzťahov.

Ak nedokážete cez túto fázu prejsť, nebudete schopní vybudovať si nie len zdravé vzťahy a budete vystavené dlhodobej izolácii, ktorá negatívne vplýva na vaše mentálne zdravie. Osamelosť je tiež spojená so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych problémov.

zdroj: healthline

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist