Život & vzťahy
Chyby, ktorých sa dopúšťate pri utešovaní druhých
Aj pri vašich najlepších zámeroch môžete skomplikovať situáciu osobe, ktorá je v núdzi. Aj vaša úprimná snaha pomôcť môže situáciu ešte zhoršiť. Čo treba urobiť pri utešovaní? To najhlavnejšie je pozorne počúvať, vžiť sa do danej situácie a snažiť sa osobu pochopiť tak, aby necítila menej cenne. Nebezpečnými chybami pri utešovaní sú tieto tri veci:
Zameriavate sa len na pozitíva
Možno si myslíte, že pomôžete, ak budete optimisticky usmerňovať priateľa k pozitívnym stránkam veci. Niektorí ľudia sa však môžu cítiť nehodnotní a nepochopení, hlavne tí s nižším sebavedomím. Navodzovanie pozitív môžu prijať ako to, že im ukazujete, že ich reakcia na daný podnet nie je akceptovateľná alebo že nie je v poriadku cítiť sa zle.
Riešenie: Namiesto toho, aby ste povzbudzovali usmerňovaním k pozitívam, aktivujte naplno svoje načúvacie schopnosti, počúvajte, čo vám priateľ hovorí a skúste si predstaviť, ako sa cíti. Neznamená to, že budete súhlasiť s tým, ak vám tvrdia, že sú neschopní, hlúpi alebo menejcenní. Znamená to, že prejavíte úprimnú snahu vyjadriť, že ich frustrácia je normálna. Budú tak cítiť, že ich niekto počúva a že niekomu na nich záleží.
Presmerovávate pozornosť na seba
Mnoho ľudí si to možno neuvedomí, ale nie je v celu správne pri utešovaní niekoho druhého prísť s vlastnými problémami. A veľa ľudí to napriek tomu robí. Poukážu na podobnú situáciu, ktorú prežili v minulosti. Tým riskujú, že utrpenie človeka v núdzi ešte vystupňujú a zaťažia ho ďalšími starosťami a obavami, ktoré prišli v nevhodný čas. Samozrejme, budú sa aj cítiť, že im nikto nevie načúvať.
Riešenie: Je v poriadku zdieľať svoje skúsenosti, ale je potrebné zostať sústredení na priateľa v problémoch. Namiesto toho, aby ste začali rozoberať svoje problémy, povedzte len niečo takéto: „Aj ja som už bol v takejto situácii a viem, že to nie je zábava. Cítil som sa osamelo, viem, čo cítiš. Cítil som sa, akoby sa mi zrútil celý svet a už nikomu nemôžem veriť. Je to niečo také, čo cítiť až ty?“ Poslednou otázkou vrátite pozornosť k priateľovi.
Ponúknutie zlej rady
Nie je nič zlé na tom, ak sa snažíte pomôcť svojmu priateľovi nejakou radou alebo tipmi, ako prekonať nepriaznivú situáciu. Nemali by ste ju však podávať automaticky, bez ich vyžiadania. Často totiž tieto osoby vedia, čo musia urobiť. Prichádzajú k vám len s cieľom, aby ich niekto pochopil a staral sa o nich. Vo väčšine prípadov nechcú riešenie.
Riešenie: Pokiaľ vás o to nepožiadajú, nedávajte im žiadne rady. Je lepšie pýtať sa otázky a snažiť sa pochopiť a vcítiť sa do ich situácie. Lepšie im porozumiete a aj oni sa budú cítiť lepšie, keď uvidia, že nikomu na nich záleží. Ak neviete pomôcť, možno vás bude lákať odporučiť nejakého špecialistu. S týmto však buďte opatrní, aby to neznelo tak, že nemáte o riešenie ich problému záujem.
Zdieľať článok na Facebooku
Zaujal vás tento článok?
Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
Mohlo by vás zaujímať
V akej oblasti chcete pomôcť?
Motivácia & inšpirácia
Zdravie & vitalita
Práca & podnikanie
Peniaze & bohatsvo
Život a vzťahy
Osobný rast