Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Tipy od starej mamy, ktoré vám pomôžu ušetriť na domácnosti | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Tipy od starej mamy, ktoré vám pomôžu ušetriť na domácnosti

Ušetriť na domácnosti je ľahšie, ako by ste si mohli myslieť. Netreba vymýšľať žiadne nové postupy, stačí sa inšpirovať tým, čo robili naše staré mamy. A práve 19 takýchto tipov si teraz môžete osvojiť, hoci frugálnosť nie je až taká nevyhnutná ako v časoch minulých.

1. Urobte si plány na týždeň - naplánujte si dopredu jedlá, ktoré budete cez týždeň variť, a povinnosti, ktoré budete musieť doma splniť. Robte si aj rozpočet a nákupný zoznam. ušetríte tým nepriamo aj na potravinách, ktoré by sa inak vyhodili.

2. Recyklujte staré textílie - nevyhadzujte staré uteráky, tričká či posteľné povlečenie. Využite ich ako handry.

3. Urobte si vlastné čistiace prostriedky - nemusíte kupovať drahé čistiace prostriedky, keď môžete využiť to, čo máte doma. Napríklad sódu bikarbónu, jar či ocot, ktorý môžete využiť aj na odstraňovanie vodného kameňa a dezinfekciu.

4. Naučte sa základy šitia - ak máte dieru na ponožke alebo inom kuse oblečenie, nemusíte ho hneď vyhadzovať. Naučte sa diery zašívať. Aj viditeľnejšie poškodenia na oblečení sa dajú zachrániť napríklad nášivkami.

5. Zavárajte ovocie a zeleninu - ak máte nadbytok ovocia alebo zeleniny, zavarte si ich. Takto vydržia dlho a budete z nich mať viac úžitku, ako keby ste ich nechali len pokaziť. Tiež môžete potraviny zamrazovať, sušiť alebo fermentovať.

6. Častejšie jedávate polievku - sú teplé, chutné, zdravé a lacné.

7. Obmedzte príjem mäsa - v minulosti ľudia nejedávali mäso tak často. Ak si ho zvyknete jedávať len občasne, ušetríte a naučíte sa robiť možno aj iné pokrmy s obsahom výživnej zeleniny.

8. Nekupujte predpripravené potraviny - plátkový syr či šunka v balení sú drahšie, ako keď si ich zoberiete z pultu. Aj zelenina pripravená na varenie je drahšia, ako keď si ju kúpite celú čerstvú.

9. Varte si doma - jedlo cez donášku a jedlo v reštaurácii je podstatne drahšie ako to, ktoré si uvaríte doma. Chutí vám niečo sladké? Upečte si koláč doma. Bude lacnejší a zdravší ako sladkosť, ktorú si kúpite v obchode.

10. Využívajte viac fazule a šošovice - ide o lacné strukoviny, ktoré sú však výživné, zdravé a sýte. A ich využitie je veľmi pestré.

11. Pestujte sami a zadržiavajte dažďovú vodu - ak bývate v rodinnom dome, vyhraďte si časť pozemku svojej záhradke a pestujte si základné, nenáročné plodiny. Na polievanie nepoužívajte vodu z vodovodu, ale zo sudu, v ktorom budete zachytávať dažďovú vodu.

12. Plaťte v hotovosti - nie je isté, ako by s platobnými kartami zaobchádzali naše staré mamy, ale hotovosť je pre platenie lepšia, pretože tak máme peniaze viac pod kontrolou a neláka nás toľko míňať peniaze za veci, ktoré nepotrebujeme.

13. Na výlet, do práce i do školy si urobte vlastnú desiatu - ak idete na výlet, namiesto návštevy reštaurácie si urobte svoju vlastnú desiatu. Svoje jedlo si robte aj do práce a deťom do školy.

14. Nebojte sa podomácky vyrobených darčekov - ak máte nejakú zručnosť, využite ju na vytvorenie vlastnoručne vyrobeného darčeku. Tie sa vždy udržia v pamäti obdarovaného dlhšie a vy ušetríte.

15. Starajte sa o auto - ak máte auto, starajte sa oň, chodievajte na pravidelné prehliadky, jazdite zodpovedne a ušetríte na opravách a pokutách.

16. Zabávajte sa doma - nemusíte chodiť s priateľmi do kaviarne, pozvite ich k vám na návštevu. Nemusíte chodiť do kina, keď si filmový večer môžete urobiť aj doma.

17. Odkladajte si peniaze na horšie časy - nikdy nie je neskoro začať šetriť. A aj keď sa máte teraz dobre, odkladajte si peniaze bokom na horšie časy.

18. Nebojte sa vyjednávať - aj keď v našej spoločnosť nie je vyjednávanie také bežné, neurobíte nič zlé, ak sa budete snažiť cenu znížiť. Najľahšie to uplatníte na trhu či v butikoch, pri kupovaní domu alebo vecí z druhej ruky, no môžete ušetriť aj vo veľkých obchodoch s oblečením.

19. Kupujte len to, čo skutočne potrebujete - nepotrebujete väčší dom, nepotrebujete luxusnejšie auto, nepotrebujete kopu vecí, ktoré vám veľké firmy predkladajú pred oči. Vždy sa pred kúpou niečoho opýtajte, či to skutočne potrebujete.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist