Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Nestrácajte motiváciu: Ako pristupovať k rozpočtovaniu disciplinovane?

Ak si chcete z dlhodobého hľadiska vytvoriť dobrú finančnú budúcnosť, potom je dôležité, aby ste začali využívať rodinný rozpočet. Nie len ta zistíte, aký je tok vašich peňazí, ale lepšie ich začnete prerozdeľovať na spotrebu i šetrenie.

Mnoho ľudí, ktorí sa pre myšlienku rozpočtovania nadchnú, majú problém s vytrvalosťou. Nadšenie opadne a rozpočtovanie ide do zabudnutia. To však nie je dobré. Preto vám prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať si motiváciu pristupovať k rodinnému rozpočtu disciplinovane:

1. Určite si jasný dôvod, prečo je to pre vás dôležité – čo vás prinútilo k tomu, aby ste začali venovať čas a energiu budovaniu rozpočtu? Prečo je to pre vás dôležité? Toto musíte mať ujasnené.

2. Väčšie ciele si rozdeľte na menšie – ak si chcete našetriť 50 000 eur, rozdeľte si tento cieľ na čiastkové, ktoré sa budete snažiť dosahovať ročne či mesačne. Ak chcete za rok ušetriť 6000 eur, viete, že mesačný cieľ bude odložiť 500 eur.

3. Obklopte sa ľuďmi, ktorí rozpočet rešpektujú – je ľahšie, keď v tom nie ste sami. Skúste napríklad aj zvyšok rodiny podnietiť k tomu, aby sa zúčastňovali rozpočtovania alebo aby si tvorili vlastné rozpočty – deti z vreckového.

4. Vytvorte si systém odmien – oslávte malé víťazstvá tým, že si raz za mesiac alebo raz za týždeň doprajete odmenu. Nezabudnite však, aby nebolo o nič extra finančne nákladné a nezabudnite tiež, aby to figurovalo vo vašom rozpočte.

5. Ciele i termíny si zapisujte – uistite sa, že vám váš cieľ nezíde z očí. Každý deň si ho pripomínajte. Dôležité termíny si zapisujte do viditeľného kalendára a raz za mesiac si váš plán prejdite.

6. Čítajte nápomocný obsah – motiváciu si udržíte, ak budete v kontakte s motivačným alebo finančným obsahom. Čítajte knihy, magazíny, blogy alebo sledujte prednášky, dokumenty či televízne relácie.

7. Každé finančné rozhodnutie posudzujte individuálne – je ľahšie kontrolovať jedno rozhodnutie, ako celý reťazec rozhodnutí. Ak si chcete niečo kúpiť, opýtajte sa, či je to správna voľba.

8. Vytvorte si odpoveď na nutkanie míňať peniaze – raz za čas budete mať nutkanie niečo si kúpiť. vytvorte si na to systém odozvy. Rozptýľte sa od toho alebo si dajte čas na premyslenie.

9. Zautomatizujte si platby – všetky opakované platby si nastavte ako trvalé príkazy. Pomôže vám to odľahčiť bremeno spojené s rozpočtovaním.

10. Pripravte sa na krízu – buďte si vedomý toho, že raz na vás kríza príde. Pripravte sa na ňu tak, že budete vedieť reagovať, keď ten moment príde.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist