Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Úspech.MNE.sk

Viscerálny tuk – čo je to a prečo je nebezpečný?

ikonka
V ľudskom tele sa nachádza aj tuk. To vie každý. Existujú však dva druhy. Prvý je podkožný, ktorý spôsobuje vrásky tým, ktorí si nedávajú vo výžive pozor a potom ho chcú spáliť. Ten druhý, menej známy, je však podstatne horší. Volá sa viscerálny.

Čo je viscerálny tuk?

Viscerálny tuk je vnútorný tuk, ktorý je známy tiež ako orgánový. A je zrejmé, prečo sa tak nazýva. Tvorí sa totiž medzi orgánmi v okolí brucha. Ide o nadbytočný tuk, ktorý obaľuje hlavné orgány, vrátane pečene, obličiek či pankreasu. Je pritom nebezpečný. Tukové bunky totiž ovplyvňujú činnosť vášho tela a produkujú škodlivé molekuly.

Pokiaľ máte veľké brucho, udržiavate v tele aj viscerálny tuk. Ten je pre ľudí „neviditeľný“ a mnohí ani nevedia, že ho majú. V rizikovej skupine pritom môžu byť aj ľudia s nižšími hodnotami v obvode pásu. Jeho množstvo sa dá odhaliť skenovaním pomocou CT.

Viscerálny tuk sa v tele tvorí, keď je v krvnom obehu príliš veľa glukózy a naše „zásobárne“ glykogénu sú už naplnené. Najľahšou cestou k tomuto stavu je konzumácia spracovaných sacharidových jedál, sladkostí či spracovaných škrobov.

Riziká a cesta k jeho odburávaniu

Nadmerný viscerálny tuk je spojený so srdcovocievnymi problémami, obezitou, cukrovkou, mŕtvicou, demenciou, náladovosťou, depresiou, artritídou, poruchami spánku, problémami s pohlavným stykom a dokonca rakovinou. V tele zvyšuje prejavy zápalov a komplikuje proces chudnutia.

Na to, aby ste znížili riziko skladovania viscerálneho tuku, musíte urobiť niekoľko opatrení. V prvom rade je treba upraviť výživu. Samozrejmosťou je obmedzenie príjmu cukrov a spracovaných sacharidov. Treba jesť viac zeleniny s nízkym obsahom škrobov, bielkovín a zdravých tukov.

Pomocníkom v boji proti nebezpečnému tuku je aj pravidelné cvičenie, či už aeróbne alebo anaeróbne. Veľkým pomocníkom pri odbúravaní vyscerálneho tuku je vysoko intenzívne intervalové cvičenie a užitočné sú každodenné prechádzky, najmä u tých, ktorí majú sedavé zamestnanie. Treba tiež klásť dôraz na dostatočne dlhý a kvalitný spánok a vyvarovať sa stresu.


Nahlásiť chybu
Mohlo by vás zaujímať:
dalsich-7-jednoduchych-sposobov-ako-sa-motivovatĎalších 7 jednoduchých spôsobov, ako sa motivovať osem-tajomstiev-ludi-s-pevnym-zdravimOsem tajomstiev ľudí s pevným zdravím zdravy-zivot-je-zakladom-pre-uspesny-zivotZdravý život je základom pre úspešný život manazment-casu-8-tipov-ktore-vam-s-nim-pomozuManažment času: 8 tipov, ktoré vám s ním pomôžu 7-jednoduchych-sposobov-ako-sa-motivovat7 jednoduchých spôsobov, ako sa motivovať
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2018 MNE.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist