Život & vzťahy
9 mýtov, ktoré sa spájajú so starnutím
Ak chcete oddeliť fakty od výmyslov, mali by ste si najskôr prezrieť nasledujúcich deväť tvrdení o starnutí, na ktoré poukázal Marc Felgar a ktoré sú len mýtmi:
1. Starí ľudia sa prestávajú učiť – výskumy ukázali, že rýchlosť spracovávania informácií môže byť pomalšia, ostatné funkcie nám umožnia vzdelávať sa aj v pokročilom veku. Navyše, môžeme sa o náš mozog starať a zlepšovať si jeho výkonnosť aj v starobe. Pomáha mu aj pravidelné cvičenie.
2. Každý starí človek musí byť senilný – veľa sa hovorí o demencii u starých ľuďoch a hoci sú jasnou rizikovou skupinou, v skutočnosti asi len 6-8 % ľudí nad 65 rokov trpí Alzheimerovou chorobou. Sú pritom známe aj veci, ktoré jej riziko obmedzujú – cvičenie, zdravá strava, mentálne hry.
3. S vekom prichádza slabosť – starí ľudia sú krehký ako sklo... Je pravda, že kosti rednú a svalov ubúda, ale slabosť prináša skôr pasivita, ako vek. Ak sa budete pravidelne hýbať (športovať, prechádzať sa, tancovať...) a posilňovať svaly, budete silní aj v osemdesiatke.
4. Starí ľudia nevedia pracovať s novými technológiami – boli by ste možno prekvapení, koľko starých ľudí vie používať internet, tablety aj smartphony. Majú schopnosť naučiť sa používať každú novú technológiu, ide len o prelomenie zvyku.
5. S vekom prichádzate o kreativitu – sú to len predsudky. Je veľa príkladov ľudí, ktorí skladali piesne, písali básne, tvorili umenie, objavovali nové veci v pokročilom veku. Dokonca aj priemerný vek vedcov, ktorí objavili niečo prelomové, je 48 rokov.
6. Čím ste starší, tým menej túžite po sexe – jedna americká štúdia ukázala, že sexuálna aktivita klesala v každej vekovej skupine až do veku 70 rokov. Potom prišiel nárast. Ďalšia štúdia tvrdí, že 30 % ľudí starších ako 70 rokov máva sex minimálne dvakrát mesačne.
7. Staroba prináša samotu – nie je pravda, že ľudia sedia osamote vo svojom obľúbenom kresle a hľadia pred seba zabudnutí okolitým svetom. Určite sa to niekomu stáva, ale mnoho starých ľudí spoznáva viac ľudí, ako v mladšom veku.
8. Starí ľudia strácajú zmysel svojho života – zmyslom života starých ľudí nemusia byť len ich detí či vnúčatá. Mnoho seniorov sa venuje aktivitám, v ktorých sú celkom úspešní a v ktorých si stále môžu stanovovať nové méty na prekonávanie.
9. Starí ľudia sú v depresii – je pravda, že starší ľudia trpia depresiou častejšie, ale trpí ňou len 7 % ľudí nad 60 rokov. To znamená, že 93 % sa netýka. A to sa pritom starí ľudia musia častejšie vyrovnávať s traumatickým skúsenosťami, vrátane smrti životného partnera.
Zdieľať článok na Facebooku
Zaujal vás tento článok?
Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
Mohlo by vás zaujímať
V akej oblasti chcete pomôcť?
Motivácia & inšpirácia
Zdravie & vitalita
Práca & podnikanie
Peniaze & bohatsvo
Život a vzťahy
Osobný rast