Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Motivácia & inšpirácia

Ako získať z čítania kníh maximum?

Čítanie kníh, ktoré nie sú beletriou, je pre váš osobný rozvoj kľúčové. Príliš veľa ľudí ich však číta len povrchne a potom sa čudujú, že im neprinášajú žiaden úžitok. Ako však z čítania dostať skutočne maximum? Pomôžu vám nasledujúce tipy.

1. Prebehnite si knihu pred čítaním
Ešte predtým, ako sa do knihy ponoríte naplno, prelistujte si ju a zistite, či vôbec stojí za to, aby ste si ju prečítali. Základom by malo byť prejsť si obsah, zloženie kapitol, úvod. Ak sa rozhodnete, že za to stojí, prelistovanie vám pomôže lepšie pochopiť jej štruktúru. Na koniec tejto „prípravnej fázy“ by ste si mali určiť zmysel čítania danej knihy. Čo vám dá? Na čo vám bude dobrá?

2. Ku každej kapitole pristupujte dôkladne
Už pri čítaní by ste si mali taktiež dopredu prelistovať každú kapitolu. Prejdite si nadpisy, obrázky, tabuľky. Zamerajte sa na zvýraznený text. Potom si kapitolu rýchlo prečítajte. Ak chcete získať z knihy čo najviac, potom si kapitolu prečítajte znovu a zvýrazníte si dôležité pasáže. Ak je niečo mimoriadne dôležité, môžete to zvýrazniť iným štýlom.

3. Robte si poznámky
Samozrejmosťou efektívneho čítania by malo byť aj písanie, teda využívanie papiera a pera na robenie poznámok. Zapisujte si zaujímavé myšlienky alebo svoje originálne myšlienky, ktoré vám znenazdajky napadnú pri čítaní. Po dočítaní celej knihy by ste si tiež mali zosumarizovať jej obsah, vypísať to najpodstatnejšie. K tomu vám pomôže aj vyššie spomínané zvýrazňovanie.

4. Vytvorte si súvisiaci zoznam úloh
Kľúčom k získania osohu z prečítanej knihy je uplatnenie jej myšlienok v praxi. Ako na to? Po dočítaní si jednoducho vytvorte zoznam úloh alebo akčných krokov, ktoré musíte vykonať. Rozhodnite sa, ktoré kroky urobíte a zapíšte si ich aj do svojho hlavného zoznamu úloh.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2021 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist