Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Chcete sa učiť efektívne? Dodržiavajte tieto tipy

Na YouTube sa dá nájsť zaujímavé video, na ktorom profesor psychológie Dr. Marty Lobdell prednáša o efektívnom učení. Jeho poznatky sú logické a prospejú každému žiakovi, študentovi či dokonca pracovníkovi, ktorý sa niečo potrebuje naučiť. Prinášame vám ich, aby ste sa už nemuseli nad knihami toľko trápiť.

Keď sa učíte novú látku, môže sa vám zdať, že je toho príliš veľa a nezvládnete sa to naučiť. Myslíte si, že na to budete potrebovať veľa času. Študijná technika, ktorú vám teraz ponúkame, však skráti čas venovaný učeniu a udrží vás plne koncentrovaných na učivo.

Študujte menej, študujte rozumne. Tak nazval svoju prednášku doktor Lobdell. Ten zdieľal tipy, ktoré aj jemu pomáhali rýchlo sa naučiť obšírne učivo. A o tom, že to funguje, svedčí aj to, aké vzdelanie vo svojom živote nakoniec dosiahol.

Kľúčové pri tejto technike sú nasledujúce body:

1. Učte sa intervalovo - vaša schopnosť nasávať novú informácie rapídne klesne po 25 až 30 minútach učenia. Vtedy aj strácate koncentráciu. Preto vtedy potrebujete niekoľkominútovú prestávku namiesto toho, aby ste sa učili nasilu. Počas prestávky sa môžete odmeňovať za to, čo ste sa v priebehu polhodiny naučili.

2. Učte sa na vyhradenom mieste - neštudujte tam, kde robíte kopec iných vecí. Neštudujte v posteli, neštudujte pred počítačom alebo televízorom. Nájdite si miesto, kde sa budete pravidelne len učievať.

3. Čítajte učebnice efektívne - len si prečítať látku v učebnici nestačí. Musíte najskôr „preskenovať“ kapitolu, sformulovať si otázky k jednotlivým podkapitolám (napr.: O čom to bude? V čom mi to pomôže?), prečítajte si text, povedzte si kľúčové body ako odpoveď na predošlé otázky a nakoniec sa otestujte. Ide o metódu čítania SQ3R.

4. Rozdeľte si fakty od koncepcií - fakty sú veci, ktoré sa musíte jednoducho naučiť naspamäť. Koncepcie potrebujete pochopiť a následne sa vám tak ľahko z hlavy nedostanú. Sú najdôležitejšie, pretože vďaka ním budete vedieť ľahšie spájať aj jednotlivé fakty.

5. Robte si dobré poznámky - osvojte si nejakú metódu zaznamenávania a už v škole počas prednášok si zapisujte kľúčové veci z daného učiva. Potom sa k ním vráťte, aby ste ich lepšie pochopili a vstrebali. Učenie doma vám vďaka tomu pôjde ľahšie.

6. Pripravte sa učiť niekoho iného - pripravte sa na to, aby ste boli schopní učiť to, čo ste sa naučili. Ak dokážete učiť niekoho iného, potom látku ovládate na jednotku.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist