Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Ako meditovať – jednoduchý návod pre tých, ktorí chcú rásť

Meditácia je známa technika duchovného upokojenia, ktorá však podľa mnohých výskumov má svoje výhody aj pre fyzické zdravie. Nepraktizujú ju len budhistickí mnísi, ale aj mnohé úspešné osobnosti. Viacerá z nich pripisujú práve meditácii to, že sa dokážu lepšie sústrediť na svoje ciele a majú viac energie na ich napĺňanie. Chcete sa medzi nich zaradiť aj vy?

Meditácia je čoraz populárnejšia medzi bežnými ľuďmi aj na západe. Možno sú k nej Slováci ešte trochu skeptickí, ale prečo jej nedať aspoň na nejakú dobu šancu? Ak sa k tomu odhodláte, možno vám pomôže tento jednoduchý návod, ktorý vás naučí ako meditovať.

Príprava na meditáciu

Ešte pred samotnou meditáciou je potrebné sa na ňu pripraviť, aby bolo jej praktizovanie čo najľahšie a najúčinnejšie. V prvom rade je dôležité nájsť si správne prostredie. Myslíme si, že nie je pre vás prekvapujúce, že by ste mali meditovať tam, kde je ticho a kde vás nikto nebude vyrušovať. Na veľkosti miestnosti nezáleží, ale je naozaj dôležité byť niekde, kde vás neruší televízia, rádio, vonkajší ruch a podobne. Nemusíte byť však v úplne tichom prostredí. Niektoré zvuky upokojujú – tečúca voda či zvuky prírody. Preto sa nemusíte báť meditovať aj vonku. Samozrejme, nie pri ceste.

Keď už viete, kde budete meditovať, rozhodnite sa koľko času budete meditácii venovať. Pokročilí a skúsení by mali meditovať dvakrát denne po 20 minút, ale začiatočníci môžu začať na piatich minútach v jedno obdobie dňa. Postupne tento čas naťahujte o päť minút. Snažte sa meditovať v rovnaký čas každý deň – mnoho ľudí uprednostňuje ráno, kedy sa ľahšie koncentrujú. Keď už máte stanovený čas, kontrolovanie hodín by vás len rozptyľovalo. Preto si nastavte budík s tichším zvukom.

Meditovať by ste mali v čo najpohodlnejšom oblečení, ktoré vás nebude obmedzovať a umožní vám dokonalé uvoľnenie. Majte preto oblečené voľné šaty a vyzujte si topánky. Ak je zima, oblečte si sveter, aby vám bolo príjemne. Ak ste niekde v kancelárii, rozopnite si opasok a gombíky na košeli.

Už sa blížime k samotnému procesu meditácie. Ešte pred ňou je vhodné venovať čas strečingu. Keďže budete sedieť na jednom mieste dlhšiu dobu, mali by ste minimalizovať svalové napätie. To dosiahnete ponaťahovaním svalov. Nezabudnite hlavne na krk a ramená, čí kríže a stehná. Po tom už ste pripravený na zaujatie vhodnej pozície na meditovanie.

Keď začínate, bude pre vás najpohodlnejšie začať meditovať v sede. Chodidla by sa mali dotýkať zeme a ruky by ste nemali mať prekrížene. Nie je to nutné ani v prípade nôh. Sedieť musíte vystretí, ale ruky mať uvoľnené a opreté o nohy. Najdôležitejšie je, aby ste našli pozíciu, ktorá vám bude vyhovovať a pri ktorej budete uvoľnení. Nemusíte si to komplikovať rôznymi pózami. Teraz ste už na meditáciu pripravení, ta už môžete zatvoriť oči.

Meditácia

Zatvorením očí začína samotný proces meditovania. Oči môžete mať aj otvorené, ale pre začiatočníkov je v tomto prípade náročné nájsť potrebný duchovný pokoj. Zatvorené oči zabránia vonkajším stimulom, aby vás rozptyľovali. Keď už budete skúsenejší, môžete skúsiť aj meditáciu s otvorenými očami.

Základnou a univerzálnou technikou meditovania je koncentrácia na vaše dýchanie. Dýchajte nosom a sústreďte sa na každý nádych a výdych. Dýchajte zhlboka a vnímajte, ako vám vzduch prechádza až do pľúc, prípadne ako opúšťa vaše telo. Dôležité je, aby ste sa sústredili len na túto jednu vec.

Samozrejmosťou je, že sa vám po čase postavia do cesty neposedné myšlienky. Nemusíte tým byť frustrovaní, je to normálne. Zbytočne sa nimi nezaťažujte, keď nejaké prídu, jednoducho sa snažte znova zamerať na dýchanie. Časom sa naučíte koncentrovať lepšie a ich počet sa bude zmenšovať. Ak sa myšlienok neviete zbaviť, skúste myseľ zamestnať tým, že budete si budete v duchu hovoriť „nádych“ pri každom nádychu a „výdych“ pri každom výdychu. Alebo so nádychy a výdychy môžete počítať.

Zvoní budík! Áno, ani nebudete vedieť ako, a budete na konci. Tak ako tento článok raz musel skončiť, platí to aj o meditácii. Keď príde k jej koncu, pomaly otvorte oči a po chvíli ich znova zatvorte. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Znova otvorte oči a začnite vnímať prostredie. Pošúchajte si o seba dlane a pomaly sa môžete postaviť.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist