Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Úspech.MNE.sk

Život & vzťahy 04. 10. 2018

Dokáže aj negativizmus pozitívne vplývať na život?

ikonka
Často počúvame o tom, ako sa zbaviť negatívnych myšlienok a uprednostňovať tie pozitívne. Niekedy je však problém takúto zmenu myslenia vykonať aj napriek snahe. Poďme sa však na negativizmus pozrieť z iného uhla. Mohol by byť pre náš život aj niečím prospešný?

Jednoduchá odpoveď znie: Áno, mohol.

Aj negatívne myšlienky môžu mať pozitívny efekt. Často totiž udržujú pri zemi naše ego, zvyšujú u človeka cit pre pochopenie druhých a taktiež podobne ako naťahovacie cviky naším svalov poskytujú našej mysli strečing.

Ako vyzerá taký mentálny strečing? Mnoho ľudí žije vo falošnej predstave, že musia všetko dosiahnuť rýchlo, že musia dostať všetko teraz. Negatívnymi myšlienkami sa však pripravujeme na realitu toho, že cesta k úspechu bude dlhá a tŕnistá.

Dobrého kapitána nespoznáte tým, ako sa plaví na pokojnom mori. Spoznáte ho tým, ako zvláda rozbúrené vlny. A tak je to aj so životom. Tí, ktorí veria v rýchle cesty za úspechom, majú tendenciu vzdávať si pri prvých komplikáciách.

Negatívne myšlienky však pripravujú na tieto scenáre a počítajú s nimi. Zároveň môže napríklad seba kritiky viesť k tomu, že sa človek bude motivovať k zlepšeniu. Bude rásť, pretože bude vedieť, že je to na úspech potrebné.

A čo keď už bude úspechy dosahovať? Potom negatívne myšlienky dokážu pomôcť so zvládnutím vlastného ega, ktoré by mohlo stúpať do zlých výšin. Nervozita, neistota, strach spôsobujú, že človek nevyrastie k arogantného jedinca. Tým pádom sa zníži aj riziko, že zaspí na vavrínoch a prestane sa zdokonaľovať.

A pre úspešné vzťahy je nie len dôležité nebyť namysleným človekom, ale aj súcitiť s druhými a porozumieť ich situácii. Ľudia, ktorí sa rodia so striebornou vidličkou v ústach alebo ktorí stratili kontakt so zemou, takouto schopnosťou porozumenia často nedisponujú. Tí, čo si prešli chudobou, trápením či bojom, lepšie chápu situácie a pocity druhých.

Samozrejme, netreba to s negatívnym myslením preháňať, ale sem-tam nikomu neuškodí. Negativizmus v miere je tiež dobrý v tom, že bráni v nafukovaní balóna do takej miery, že by praskol. Ak totiž niekto silou mocou chce byť pozitívny, časom hrozí, že by mohlo dôjsť ku kolapsu, keď už začne byť nepriaznivá situácia netolerovateľná.


Nahlásiť chybu
Mohlo by vás zaujímať:
dalsich-7-jednoduchych-sposobov-ako-sa-motivovatĎalších 7 jednoduchých spôsobov, ako sa motivovať osem-tajomstiev-ludi-s-pevnym-zdravimOsem tajomstiev ľudí s pevným zdravím zdravy-zivot-je-zakladom-pre-uspesny-zivotZdravý život je základom pre úspešný život manazment-casu-8-tipov-ktore-vam-s-nim-pomozuManažment času: 8 tipov, ktoré vám s ním pomôžu 7-jednoduchych-sposobov-ako-sa-motivovat7 jednoduchých spôsobov, ako sa motivovať
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2018 MNE.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist