Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Dokáže aj negativizmus pozitívne vplývať na život?

Často počúvame o tom, ako sa zbaviť negatívnych myšlienok a uprednostňovať tie pozitívne. Niekedy je však problém takúto zmenu myslenia vykonať aj napriek snahe. Poďme sa však na negativizmus pozrieť z iného uhla. Mohol by byť pre náš život aj niečím prospešný?

Jednoduchá odpoveď znie: Áno, mohol.

Aj negatívne myšlienky môžu mať pozitívny efekt. Často totiž udržujú pri zemi naše ego, zvyšujú u človeka cit pre pochopenie druhých a taktiež podobne ako naťahovacie cviky naším svalov poskytujú našej mysli strečing.

Ako vyzerá taký mentálny strečing? Mnoho ľudí žije vo falošnej predstave, že musia všetko dosiahnuť rýchlo, že musia dostať všetko teraz. Negatívnymi myšlienkami sa však pripravujeme na realitu toho, že cesta k úspechu bude dlhá a tŕnistá.

Dobrého kapitána nespoznáte tým, ako sa plaví na pokojnom mori. Spoznáte ho tým, ako zvláda rozbúrené vlny. A tak je to aj so životom. Tí, ktorí veria v rýchle cesty za úspechom, majú tendenciu vzdávať si pri prvých komplikáciách.

Negatívne myšlienky však pripravujú na tieto scenáre a počítajú s nimi. Zároveň môže napríklad seba kritiky viesť k tomu, že sa človek bude motivovať k zlepšeniu. Bude rásť, pretože bude vedieť, že je to na úspech potrebné.

A čo keď už bude úspechy dosahovať? Potom negatívne myšlienky dokážu pomôcť so zvládnutím vlastného ega, ktoré by mohlo stúpať do zlých výšin. Nervozita, neistota, strach spôsobujú, že človek nevyrastie k arogantného jedinca. Tým pádom sa zníži aj riziko, že zaspí na vavrínoch a prestane sa zdokonaľovať.

A pre úspešné vzťahy je nie len dôležité nebyť namysleným človekom, ale aj súcitiť s druhými a porozumieť ich situácii. Ľudia, ktorí sa rodia so striebornou vidličkou v ústach alebo ktorí stratili kontakt so zemou, takouto schopnosťou porozumenia často nedisponujú. Tí, čo si prešli chudobou, trápením či bojom, lepšie chápu situácie a pocity druhých.

Samozrejme, netreba to s negatívnym myslením preháňať, ale sem-tam nikomu neuškodí. Negativizmus v miere je tiež dobrý v tom, že bráni v nafukovaní balóna do takej miery, že by praskol. Ak totiž niekto silou mocou chce byť pozitívny, časom hrozí, že by mohlo dôjsť ku kolapsu, keď už začne byť nepriaznivá situácia netolerovateľná.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist