Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Práca & podnikanie

Mali by ste najať svojho priateľa?

Potrebujete do svojej firmy najať niekoho nového a zrazu sa naskytla príležitosť, aby sa vašim novým zamestnancom stal váš dobrý priateľ. Znie to ako skvelé riešenie, pretože viete, že je spoľahlivý a môžete mu veriť. Je to však skutočne správna voľba?

Zodpovedať túto otázku nie je také jednoduché. Nie je totiž správnou odpoveďou „áno“ ani „nie“. Rozhodnutie najať svojho priateľa by mohlo byť dobrou voľbou, ale mohlo by mať aj negatívne následky na váš podnik i na vaše priateľstvo. Predtým, ako teda k rozhodnutie dôjdete, by ste si mali uvedomiť nasledujúce veci:

1. Je skutočne vhodný pre danú prácu?
Mnoho ľudí urobí zlé rozhodnutie hneď na začiatku a vhodnosť svojho priateľa na danú prácu precenia alebo prižmúria oko. To je však začiatok cesty do pekla. Najskôr musíte byť k sebe úprimní a odpovedať si na otázku, či je váš priateľ dostatočne kvalifikovaný a vhodný na danú pozíciu. Ak by ste v nejakom aspekte prižmúrili oko, mohlo by to viesť k problémom vo firme i vo vašom priateľstve.

2. Nerobilo by vám problém napravovať priateľovu výkonnosť?
Nie je príjemné napravovať chyby u bežných zamestnancov, nie je ľahké s nimi viesť mnohé neľahké konverzácie. A teraz si predstavte, že to musíte robiť s vašim dobrým kamarátom. Dokázali by ste to? Ako by ste sa pri tom cítili? Ako by odpovedal? Ak s ním budete mať problém komunikovať, usmerňovať ho, dávať mu viac práce, tak nie je dobrý nápad ho najať.

3. Neovplyvní spoločná práca váš vzťah?
Keď sa váš priateľ stane vaším zamestnancom, okamžite to váš vzťah zmení. Vaše konverzácie budú obmedzenejšie ako predtým, pretože sa budete vyhýbať pracovným záležitostiam. Váš priateľ k vám už možno nebude nikdy taký otvorený. Tento fakt musíte akceptovať predtým, ako sa rozhodnete ho do zamestnania prijať.

4. Keby k tomu prišlo, uprednostnili by ste firmu pred kamarátom?
Jedného dňa môže prísť k situácii, kedy budete musieť urobiť zložité rozhodnutie, ktoré ukončí vaše priateľstvo. Na druhú stranu, môže nastať aj situácia, kedy udržanie vášho priateľstva poškodí vaše podnikanie. Ak viete, že by ste nedokázali urobiť ani jednu z tých volieb, najlepšie urobíte, ak priateľa nenajmete.

Mnoho podnikateľov najme do svojich firiem priateľov a funguje to veľmi dobre. Niekedy je však ťažké, keď sa jednoduché obchodné problémy pretavia v zložité osobné záležitosti. Zamestnanie priateľa je riskantná vec, ale ak k nej pristúpite s otvorenými očami, mohlo by byť pre vás i vašu firmu dobrou voľbou.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist