Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Lenivý a ľahko rozptýliteľný. Ako zostane takýto človek disciplinovaný?

Ak chcete dosahovať svoje ciele, jasným predpokladom toho nie je len samotná tvrdá a rozumná práca, ale hlavne disciplína, ktorá vás u nej udrží. Nie všetci však majú rovnaký stupeň sebadisciplíny.

Či už ide o krátkodobé alebo dlhodobé ciele, disciplinovaný prístup k ich dosahovaniu je kritický. Vo svete je však veľa rozptýlení, ktoré bojujú o vašu pozornosť. Pokiaľ nemáte vlohy, tak sa nimi ľahko môžete rozptýliť.

Táto situácia je zlá, ale ešte horšia je u človeka, ktorého trápi jedná horšia vlastnosť – lenivosť. Ako teda môže byť úspešný človek, ktorý je lenivý a zároveň ľahko rozptýliteľný? Odpoveďou sú rutiny a odmeny.

RUTINY

Disciplína je vlastne niečo, čo vás pravidelne donúti niečo urobiť bez ohľadu na to, ako sa cítite. Najľahšie sa človek stane disciplinovaný vtedy, ak si zvykne na rutiny. Tie mu totiž prácu pomôžu zautomatizovať a nemusí nad ňou ani rozmýšľať. Urobí ju zo zvyku.

Lenivé a ľahko rozptýliteľné osoby majú bez rutín problém, pretože potrebujú vybudovať zvyk, s ktorým sa časom zmieria a berú ho za samozrejmosť. Platí to o práci i napríklad o cvičení. Ak si zvyknete na to, že každé ráno budete 30 minút cvičiť, časom si vytvoríte zvyk, ktorý spôsobí, že ešte ani nedosnívate svoj sen a už budete držať v ruke činku. Bude to tak automatické. A to platí aj o práci.

A ako dlho bude trvať vybudovať si taký zvyk? Minimálne tri týždne. Nie je to možno málo, ale vyplatí sa to. Pomôže tomu aj systém odmien, ktoré môžete praktizovať aj po rozvinutí zvyku a danej rutiny.

ODMENY

Odmeny fungujú ako motivačný faktor, či už pri snahe vyvinúť si zvyk alebo dodržiavať svoje rutiny. Vedú teda aj k lepšej sebadisciplíne. Treba si stanoviť každodenné odmeny, ktoré vás potešia a vďaka ktorým budete motivovaní robotu urobiť a urobiť ju do daného termínu. Dôležité však je, vzdať sa odmeny, ak robotu neurobíte a rutinu narušíte.

Odmenou pred fyzickou odmenou bude aj odmena duševná. Uvidíte, že keď prácu odvediete pozriete sa na ňu spätne, tak sa budete cítiť dobre. Uľaví sa vám, že ste urobili to, čo ste mali a že máte na to, aby ste smerovali k vašim cieľom.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist