Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

10 jednoduchých tipov, ako ušetriť pri nákupe potravín

Na Slovensku väčšina domácnosti žije od výplaty k výplate. Medzi najväčšie výdavky sa radí nákup potravín. Na nich sa dá aj významne ušetriť. Ponúkame vám desať tipov, ktorými si pomôžete, ak máte napätý rozpočet.

Niektoré tipy zrejme poznáte, niektoré možno aj uplatňujete. Ak nie, tak sa nad tým aspoň zamyslíte. Môžete nimi totiž ušetriť aj desiatky eur mesačne. A ak aj máte väčší rozpočet, nezišli by sa vám ušetrené peniaze na iné veci? Tu je tých desať tipov:

1. Plaťte s hotovosťou
Nakupovanie platobnou kartou je pohodlné – nemusíte so sebou nosiť peniaze a viete, že budete mať dostatok peňazí, ak by ste nákup prehnali. A práve to je kameňom úrazu. Ak si totiž zoberiete do obchodu len hotovosť, tak ste ňou limitovaní. Taktiež fyzicky vidíte, čoho sa vzdávate a koľko peňazí vám ubúda.

2. Nakupujte cieľavedome
Nakupovanie bez pripraveného zoznamu je receptom na impulzívny nákup, pri ktorom miniete viac peňazí, ako by ste chceli. Dopredu si naplánujte, čo chcete kupovať a držte sa toho. Buďte disciplinovaní a odmietajte kupovať to, čo nepotrebujte. Stavte si cieľ a držte sa ho. Mali by ste sa tiež snažiť opustiť obchod tak skoro, ako je to možné.

3. Nakupujte v ten pravý čas na správnom mieste
Stanovte si na hlavný nákup jeden deň a jeden čas v týždni. Väčšinou sa oplatí kupovať večer, kedy sú niektoré výrobky preceňované a môžete ich kúpiť za lacnejší peniaz, pretože sa blíži koniec ich trvanlivosti. Nakupujte vždy po tom, čo sa najete. Zabránite impulzívnemu nakupovaniu. Takisto nebuďte verní len jednému obchodu. Vyberte si tie, kde potraviny kúpite najvýhodnejšie. Ak to znamená rozdeliť nákup do troch obchodov, tak ho rozdeľte.

4. Sledujte akcie
Každý týždeň pre vás obchodné reťazce pripravujú akcie, ktoré vám môžu ušetriť veľa peňazí. Sledujte ich, ale nekupujte výrobky len preto, že sú zlacnené o 30 %. Kupujte len to, čo naozaj potrebujete. Kupujte si to aj na dlhšie obdobie. Väčšinou sa daný výrobok po čase opäť ukáže v letáku, takže pri troche šťastia ho nemusíte kupovať dlhý čas za plnú cenu. A keď aj nejaká akcia je, uistite sa, že ide skutočne o zľavu.

5. Nakupujte väčšie množstvá
Ak to dáva zmysel, nakúpte si väčšie množstvá daného výrobku aj do zásoby. Hodí sa to pri akciách a hlavne výrobkoch, ktoré majú dlho trvanlivosť. Takisto platí, že väčšinou ušetríte, ak si kúpite väčšie balenie daného výrobku. Treba však porovnávať ceny na kilogram alebo 100 g. Niekedy sa totiž oplatia práve menšie balenia.

6. Využívajte vernostné programy a kupóny
Ak obchod, v ktorom nakupujete pravidelne, disponuje možnosťou zapojiť sa do vernostného programu, zapojte sa doň. Okrem toho, že vďaka tomu získate zľavy navyše, môžete aj získať kupóny na výrobky, ktoré by sa vám mohli zísť. Ušetriť tým môžete ďalšie eurá.

7. Nekupujte predpripravené jedlá
Je pohodlné hodiť do trúby alebo mikrovlnky polotovar, no tie nie majú dva problémy – nie sú také kvalitné a sú drahé. Ak nechcete prísť o pohodlnosť, navarte si svoje jedlá a zamrazte ich na neskôr. Takisto sa vyhýbajte baleným šunkám, salámam či syrom. Sú drahšie ako tie pultové. Aj krájané potraviny sú drahšie. A nakrájať si ich by nemal byť pre vás veľký problém.

8. Naplánujte si jedlá dopredu
Naučte sa variť efektívne – dobre, rýchlo a s čo najvýhodnejších surovín. Zároveň si jedlá naplánujte na týždeň dopredu. Jedným väčším nákupom si nakúpte potrebné suroviny. Ak ste doteraz kupovali polotovary, tak vlastnými jedlami môžete ušetriť. Nehovoriac o tom, že si môžete pripravovať aj trvácnejšie jedla, či si ich jednoducho zamraziť na inokedy.

9. Dajte šancu značke daného obchodu
Mnoho ľudí uprednostní značkové výrobky pred tými, ktoré sa predávajú s logom predajcu. V skutočnosti však nejde o také zlé produkty, ako si možno myslíte. Neplatíte pri nich totiž za značku, takže sú lacnejšie a v porovnaní s drahšími produktmi veľmi nezaostávajú. V niektorých prípadoch sú dokonca aj lepšie.

10. Nakupujte sami
Odhadom dve tretiny vecí, ktoré nakúpime neplánovane, sú vyžiadané ľuďmi, s ktorými nakupujeme. Ak máte deti, isto ste si tohto problému vedomí. Zvážte možnosť nakupovať osamote, prípadne len so svojou polovičkou a držte sa nákupného zoznamu. Okrem toho, že ušetríte, zbavíte sa aj komplikácii s deťmi.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist