Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Zručnosti, ktoré by ste mali ovládať, ak chcete byť produktívnejší

Úspešní ľudia sa naučili produkovať veľké množstvo produktov za relatívne krátky čas bez toho, aby tým trpela ich kvalita. Produktivita práce je často skloňovaným termínom, ktorý skutočne zvyšuje pravdepodobnosť vášho úspechu. Ak však chcete byť produktívnejší, musíte preto aj niečo urobiť.

Mnohí úspešní manažéri či podnikatelia si vytvorili zručnosti, ktoré im pomohli zvýšiť produktivitu. Dokázali vďaka ním robiť viac relevantných vecí, ktoré ich rýchlejšie priblížili k ich cieľom. Osvojiť si ich môžete aj vy. Ak chcete zvýšiť svoju produktivitu, mali by ste ovládať týchto 10 vecí:

1. Začínajte s koncom v hlave
Úspešní ľudia majú v hlave jasnú predstavu toho, ako to bude vyzerať, keď dosiahnu svoj cieľ. Presne vedia, čo má byť konečným výsledkom ich snaženia. To im pomáha udržiavať koncentráciu na správne veci počas každodenných aktivít. Vedie lepšie plánovať tak, aby sa udržali na cesta k svojmu cieľu.

2. Úlohám dávajte vlastné priority
Nevyhnutným nástrojom na ceste za vyššou produktivitou sú denné zoznamy úloh. Nestačí však len vypísať si ich náhodným spôsobom a robiť ich tak ako sa vám zachce. Je dôležité prikladať im rôzne priority zohľadňujúce váš cieľ. A potom samozrejme venovať svoju energiu najskôr tým hlavným.

3. Buďte organizovaní
Ešte predtým, ako budete organizovať vašu spoločnosť, by ste mali zorganizovať seba. Organizovaní ľudia vedia, kde je ich miesto a vedia, čo majú urobiť, kedy to majú urobiť a kde ich to posunie. Aj preto sa väčšina úspešných ľudí spolieha na diáre a zápisníky. Do nich si nemusíte zapisovať len ciele a úlohy, ale zhromažďovať na jedno miesto aj myšlienky a nápady.

4. Manažujte lepšie svoj čas
Viac času si nekúpite, a preto je dôležité ho využívať efektívne. Začnite tým, že budete stavať skoro ráno. To je kľúčom k úspechu mnohých ľudí. Už večer pred pracovným dňom si svoj čas môžete rozvrhnúť, naplánovať si jednotlivé pracovné povinnosti. Keď začnete skôr, stihnete toho viac. Samozrejme, k manažovaniu času patria aj pravidelné prestávky. Tie vás udržia dlhšie sviežich.

5. Žite súčasnosťou
Ak chcete byť produktívnejší, nemôžete sa počas pracovného nasadenia zamýšľať nad budúcnosťou alebo sa mysľou vracať k udalostiam, ktoré sa už stali. Musíte sa sústrediť na prítomnosť. Oceňujte prítomnosť a sústreďte sa na veci, ktoré máte práve pred sebou.

6. Buďte pripravení na nečakané
Aj pri organizovaní práce musíte počítať s najhorším. Nečakané udalosti sa stávajú hocikde, hocikedy a hocikomu. Preto na ne musíte byť pripravení. Musíte byť schopní zareagovať na ne rýchlo a prispôsobiť svoje plány tak, aby ste sa s nimi vyrovnali a nestratili kontrolu nad svojimi cieľmi.

7. Naučte sa hovoriť nie
Mnoho ľudí povie „áno“ aj vtedy, keď by chceli povedať „nie“. Potom ich to však obmedzuje. Musíte sa naučiť povedať „nie“ a zbaviť sa strachu, že vám preto unikne nejaká príležitosť. Niekedy len nechcete byť voči druhému hrubí, ale nie je nič zlé na tom, ak odmietnete vec, ktorá narúša vaše najvyššie priority. Samozrejme, dá sa to robiť aj taktne.

8. Využívajte svoje zdroje efektívne
Okrem lepšieho manažovaniu času zvýšite svoju produktivitu tým, že sa naučíte využívať efektívne vo svoj prospech rôzne zdroje. Ak máte podriadených, môžu to byť aj ľudia. V tomto príde je dôležité naučiť sa delegovať povinnosti. Nemusíte robiť menej dôležité veci sami, keď ich zvládnu urobiť aj oni. Takisto existujú rôzne aplikácie, ktoré vám uľahčia niektoré druhy roboty. Nemusíte ich robiť ručne. Stačí si zakúpiť správny software.

9. Nezabúdajte na neustále učenie
Vzdelávanie by nemalo končiť v momente, kedy opustíte školu. Učiť by ste sa mali celý život. Neustále sa budete stretávať s ľuďmi, od ktorých sa môžete veľa naučiť. Budete zažívať situácie, ktoré vám tiež dajú rôzne lekcie. A samozrejme, musíte aj aktívne hľadať vedomosti, ktoré pomôžu vášmu snaženiu.

10. Využívajte správne nástroje
Diár, zápisník, tablet, mobilný telefón, aplikácia... Všetko sú to nástroje, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť produktivitu. Stačí pero a zápisník a môžete si organizovať svoj čas a prácu. Môžete si zaznamenávať myšlienky. Aj cez mobil to môžete robiť hocikedy a hocikde, ak si stiahnete správnu aplikáciu. A práve v súčasnosti existuje veľa aplikácií, ktoré pomáhajú nie len s organizáciou jedného človeka, ale dokonca celých tímov. Môžete ľahšie komunikovať s kolegami či zamestnancami. Naučte sa ich využívať vo svoj prospech a urobíte ďalší krok k vyššej produktivite.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2021 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist