Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Ako si robiť lepšie poznámky? | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Ako si robiť lepšie poznámky?

Písať si poznámky na prednáškach či stretnutiach je veľmi dôležité. Už samé o sebe je to veľkým plusom, no dá sa to ešte optimalizovať. Dôležité je, aby ste si osvojili tri zásady, vďaka ktorým lepšie zvládnete spracovať dané informácie.

Už zapisovanie samé o sebe je prospešné, pretože vám to pomáha myšlienky lepšie zapamätať. Je dôležité aj pre neskoršie referencie, ak by ste sa k niečomu chceli alebo potrebovali vrátiť. Ako teda na to?

1. Začnite ešte pred stretnutím
Či už idete na prednášku, poradu alebo na obchodné stretnutie, nikdy tam nechoďte naslepo. Vždy sa najskôr pripravte tým, že si pozriete, aké témy sa budú preberať a čo by ste mohli potrebovať vedieť. Tým sa pripravíte na lepšie porozumenie, lepšie reakcie a takisto budete vedieť predpokladať, akým smerom sa bude uberať aj vaše zaznamenávanie faktov a myšlienok. Takisto si môžete pripraviť otázky, ktoré b vás pri pohľade na agendu zaujímali. Buď sa odpovede dočkáte automaticky, alebo sa môžete opýtať.

2. Neobmedzujte sa len na prepisovanie
Keď už ide o samotné zaznamenávanie poznámok, veľa ľudí robí chybu v tom, že len otrocky prepisujú povedané. Tým môžete písať až zbytočne veľa a dôležité veci i tak vynecháte. Možno nebudete ani stíhať. Namiesto toho by ste sa mali zamerať na dôležité veci, jednoduché záznamy a hlavne otázky, na ktoré ste po príprave chceli poznať odpoveď. Zaznamenajte si myšlienky, ktoré sa vás zaujali a používajte vlastné slová. Môžete vymyslieť rôzne skratky. Sú to vaše poznámky, takže sa nemusíte báť písať tam aj svoje myšlienky. Možno vám niečo v danom kontexte napadne. Prečo si to nezapísať?

3. Konajte aj po ich napísaní
Hneď ako sa stretnutie/prednáška skončí, mali by ste sa k poznámkam vrátiť a venovať im ďalší priestor, aby ste z nich z dlhodobého hľadiska aj niečo vyťažili. Stačí päť minút na to, aby ste si poznámkami rýchlo prešli. Spájajte si šípkami súvisiace myšlienky, podčiarkujte dôležité veci, dopíšte si svoje pohľady, označte veci, ku ktorým by ste sa chceli ešte vrátiť. Z času na čas sa aj potom k poznámkam vracajte.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist