Motivácia & inšpirácia
Úspešní ľudia a ich príbehy I. – Henry Ford
Henry Ford – životopis
Ford sa narodil 30. júla 1863 v americkom Michigane a vyrastal na farme blízko mesta Dearborn. Keď mal 13 rokov, dostal od otca hodinky, ktoré okamžite rozmontoval a prenastavil. Jeho priateľov to zaujalo, a tak im začal opravovať hodinky.Ford nebol príliš nadšený zo života na farme a už vo veku 16 rokov sa rozhodol zamieriť do Detroitu, kde bol učňom u opravára strojov. Počas tohto obdobia sa naučil dôležité zručnosti, naučil sa ovládať a obsluhovať parné stroje a naučil sa aj čo to o účtovníctve.
V roku 1888 si Ford zobral za manželku Claru Ala Bryantovú a na krátky čas sa vrátil na farmu, kde žil s manželkou a ich synom. Na farme vydržal len tri roky a následne sa zamestnal v spoločnosti Edison Illuminating. V roku 1893 sa vďaka svojmu prirodzenému nadaniu stal vrchným inžinierom.
Ford sa vo voľnom čase snažil vytvoriť vozidlo, ktoré by nepoháňali kone. Vozidlo, ktoré by bežným ľuďom ani na um neprišlo. V roku 1896 skonštruoval prvý model, ktorý odprezentoval aj samotnému Thomasovi Edisonovi. Ten ho podporil a povedal mu, aby vybudoval druhý, lepší model.
To všetko Forda motivovalo a po skúškach a omyloch v roku 1903 založil spoločnosť Ford Motor Company. V októbri 1908 odhalil svetu legendárny Model T a jeho cesta za slávou a bohatstvom odštartovala.
Viac ako pred svoje peniaze sa však Ford stal slávnym svojím revolučným prístupom k výrobe. Cenovo dostupné automobily totiž vyrábal v masových množstvách vďaka pásovej výrobe. Ani automobil, ani pásovú výrobu nevynašiel, ale preslávil ich a skĺbil do jedného, vďaka čomu porazil všetkých konkurentov, ktorí automobily stavali ručne, pomaly a drahšie.
Zároveň nemal núdzu o zamestnancov, ku ktorým sa správa férovo a poskytoval im stabilný a pomerne vysoký plat. Vďaka tomu si udržoval aj tých najlepších pracovníkov. Niektorým dokonca ponúkol podiel na zisku. Samozrejme, našli sa aj kritici, ktorí tvrdili, že zamestnanci pracujú ako roboty. Neuvedomovali si však, že tým Ford umožnil zamestnať sa aj menej kvalifikovaným ľuďom. Revolučný bol aj jeho krok skrátiť pracovný čas na osem hodín a zároveň zvýšiť plat dvojnásobne, za čo si u mnohých kapitalistov vyslúžil prezývky ako „blázon“ či „komunista“.
Ďalším jeho pozoruhodným počinom bolo Sociálne oddelenie, ktoré malo na starosti to, aby naučilo zamestnancov odolávať alkoholu, hazardu a iným bujarým aktivitám, pričom podporilo ich starostlivosť o rodinu. Tvrdo vystupoval proti vojne a podporoval mierovú misiu.
Dobročinne vystupoval Ford aj v rámci svojej nadácie, ktorú založil spolu so svojou rodinou. Na druhú stranu, podporoval aj antisemitizmus. Zomrel 7. apríla 1947 a dožil sa 83 rokov. Jeho odkaz však žije dodnes.
Ľudia si z neho môžu odniesť to, že ak si veria, sú na dobrej ceste k úspechu. Musia pritom počúvať svoju intuíciu, nebojácne pracovať a vylepšovať svoje produkty. „Všetko je možné robiť lepšie, ako sa to robí teraz,“ bolo jeho motto. Neustále sa snažil zlepšovať automobily, továrne i pracovné postupy a podmienky pre zamestnancov.
Henry Ford a jeho citáty, ktoré stoja za pozornosť
„Či myslíte, že to dokážete, alebo myslíte, že to nedokážete, pravdepodobne máte pravdu.“„Zlyhanie je príležitosť začať znova inteligentnejšie.“
„Nič nie je mimoriadne ťažké, ak si to rozdelíte do malých prác.“
„Prekážky sú tie hrozné veci, ktoré vidíte, keď spustíte z očí svoj cieľ.“
„Keď to vyzerá tak, že všetko ide proti vám, majte na pamäti, že aj lietadlo vzlieta proti vetru.“
„Kvalita znamená robiť to správne, keď sa nikto nepozerá.“
„Môže sa zdať, že na druhej strane je tráva zelenšia, no ak venujete čas polievaniu vašej vlastnej trávy, bude časom rovnako zelená.“
Zdieľať článok na Facebooku
Zaujal vás tento článok?
Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
Mohlo by vás zaujímať
V akej oblasti chcete pomôcť?
Motivácia & inšpirácia
Zdravie & vitalita
Práca & podnikanie
Peniaze & bohatsvo
Život a vzťahy
Osobný rast