Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Ako sa vyrovnávať s agresívnymi ľuďmi?

Aj keď máte skvelý súkromný život a uspokojivú prácu, pravdepodobne sa občas nevyhnete kontaktu s agresívnymi ľuďmi.

Či už vás obťažuje niekto, kto má starosti nad hlavu a takýmto spôsobom zo seba vydáva svoj hnev, alebo niekto, kto sa narodil ako zlý človek, nemusíte trpieť ich agresivitu. Vyrovnať sa s ňou môžete nasledujúcimi spôsobmi:

1. Neberte to osobne – ak v sebe nemáte ani kúsok agresivity, tak si ľahko budete agresiu iných brať k srdcu. Neberte si to však osobne. Často sa agresori správajú rovnako ku každému. Nenechajte si tým zraziť sebavedomie. Pripomeňte si všetko pozitívne, čo sa vo vás spája.

2. Nenechajte sa zastrašiť – keď na vás váš šéf nakričí, a vy by ste od hnevu najradšej na neho nakričali späť, urobiť to nemôžete, lebo by ste prišli o prácu. Nie je dobré ani to, keď svoj hnev v sebe dusíte. Snažte sa hnev obmedziť väčším porozumením. Váš šéf možno pociťuje veľký stres, má problémy na svojej pozícii alebo doma. Pozerajte sa na to trochu inými očami. A keď vám to nepomôže, tak o tom prehovorte. Agresívny človek si niekedy ani neuvedomuje, ako jeho správanie na vás vplýva. Vysvetlite mu, ako sa cítite, keď vám to robí. Ak však viete, že je to povahou danej osoby, mali by ste sa radšej obrátiť na Oddelenie ľudských zdrojov.

3. Neprilievajte olej do ohňa – niektorí ľudia sa správajú agresívne len preto, aby vás vyprovokovali k agresívnej reakcii. To je však voda na ich mlyn a vaša prehra. Niekedy pomôže, ak na agresivitu prestanete reagovať. Bude to vaše rozhodnutie, vaša taktika. Nebudete nič v sebe dusiť, cieľavedomo sa rozhodnete, že agresivitu utlmíte tým, že nebudete prilievať olej do ohňa.

4. Vyčistite si hlavu – aj keď budete agresora ignorovať, stále sa nezbavíte myšlienok na neho a jeho správanie. Preto je pre vás dôležité, aby ste si prečistili hlavu. Porozprávajte sa o tom so svojimi kamarátmi alebo známymi. Prípadne choďte na prechádzku, nadýchate sa čerstvého vzduchu, prekrvíte, vyplavia sa hormóny šťastia a vy získate inú perspektívu na vec. Poprípade spojte obe činnosti do jednej – choďte na prechádzku s priateľom.

4. Vráťte agresorovi úder – možno to znie ako protiklad toho, čo sa tu už písalo, ale vedci ukázali, že ľudia, ktorí zabojovali proti agresívnym šéfom, boli v práci šťastnejší, mali menšiu hladinu stresu a vyššie pracovné uspokojenie. Podľa nich si však vrátanie úderu neznamená venovať danej osoby urážky alebo na ňu nakričať. Treba si pod tým predstaviť pasívnejšie prejavy – ignorovanie agresívnych prejavov, robenie sa, že dané slová nepočúvate, odovzdávanie polovičnej práce. Šéf časom príde na to, že si tak váš rešpekt nezíska a ani vaše maximum v práci.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist