Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Práca & podnikanie

Kedy je pre váš biznis dobré povedať nie?

Pri podnikaní často hovoríme áno príležitostiam rásť a propagovať sa na trhu. Úspešní podnikatelia sa však musia naučiť hovoriť často aj nie, aby chránili svoju energiu, čas a zdroje. Kedy je pre vás výhodnejšie odpovedať záporne?

V týchto prípadoch:

1. Pri nevyhnutnom míňaní – pri podnikaní budú potrebné aj kapitálové investície a náklady. Každé odchádzajúce euro by ste si však mali dvakrát premyslieť. Prinesie vám to nejaký osoh? Často sa pritom podceňujú maličké náklady. Tie sa však časom nenápadne môžu nafúknuť do väčších rozmerov a väčšinou nejde o nevyhnutnosti.

2. Pri nadmernom networkingu – často podnikatelia strácajú čas, energiu aj peniaze v snahe spoznať nových ľudí z biznisu alebo nájsť nových klientov. Nazýva sa to networking. Pre podnikanie je prínosom, ale všetkého veľa škodí.

3. Pri požiadavkách za hranicou – ak už ste dohodnutí na projekte a už ho realizujete, môžu sa vyskytnúť pripomienky od klienta, ktoré sa snažíte zapracovať aj bezplatne. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí to využívajú. Nenechajte sa využívať, povedzte nie alebo navrhnite, že to urobíte, ale už za príplatok. Aj preto je ideálne stanoviť si jasné hranice už v zmluve.

4. Keď vám to hovorí intuícia – ak máte silný dojem, že by ste si mohli prikývnutím uškodiť, či už sebe ako osobe alebo vášmu podniku, zrejme nebude ideálne povedať áno. Minimálne si ešte zoberte čas na premyslenie. Nesľubujte ani niečo, čo si nie ste istí, že zvládnete.

5. Keď potrebujete viac času – ak sa máte rozhodnúť o niečom, čo si potrebujete ešte premyslieť alebo o čom si nie ste istí, nepodľahnite ani prípadnému nátlaku a povedzte nie s tým, že si to ešte premyslíte a až potom dáte záväznú odpoveď.

6. Keď nie ste v súlade s vašimi cieľmi – no a nakoniec platí, že vo všeobecnosti je rozumné povedať nie vždy vtedy, ak by dané činy išli proti vašim cieľom. Hovorte áno len vtedy, ak vás k ním približujú.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist