Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Zbavte sa týchto troch zlozvykov počúvania a buďte úspešnejší

Dosiahnutie dobrej dohody spočíva hlavne v nazbieraní dostatočného množstvá informácií o trhovej pozícii, motivácii a cieľoch opačnej strany. Platí to na každej úrovni. Lepšie informácie znamenajú lepšiu pozíciu a dajú sa využívať vo váš prospech. Preto je nesmierne dôležité počúvanie.

Počúvanie je podceňované a podľa niektorých ľudí je samozrejmosťou, no v skutočnosti väčšina ľudí nevie dobre počúvať. Zbieranie informácií nesúvisí len s tým, čo váš tím nájde o druhej strane na internete či iným spôsobom, ale aj tým, ako obstojíte v priamej konverzácii.

Boli by ste prekvapení, koľko manažérov a vyjednávačov nevie dobre počúvať. Nemožno im to však zazlievať, pretože takmer každý človek má v tomto smere zlé návyky. Ak sa zbavíte nasledujúcich troch, ste na dobrej cesta za porozumením a úspechom:

1. Na seba orientované počúvanie
Pri tomto zlozvyku dochádza k tomu, že opačná strana vám niečo hovorí, ale vy v priebehu toho rozmýšľate nad tým, ako správne zareagujete. Túto chybu napravíte tým, že sa budete úplne sústrediť na to, čo druhá strana hovorí. Až keď dopovie svoju myšlienku, vtedy by ste mali začať rozmýšľať nad odpoveďou. Je to veľmi ťažké, pretože sa mnohí ľudia obávajú potenciálneho ticha, ale je to zároveň veľmi dôležité pre úspešné rokovania.

2. Selektívne počúvanie
Selektívne počúvanie sa stáva vtedy, keď počujete len časti odkazu, ktorý vám je predkladaný. Ide väčšinou o veci, ktoré nás trápia a ktoré nás zaujímajú. Príkladom je, že nepočúvate rozprávajúceho až pokým nezaznie vaše meno. Vtedy spozorniete a počúvate, pretože sa vás to priamo týka. Väčšinou k nemu dochádza, keď sa venujete viacerým veciam naraz (telefonujete a sledujete monitor počítača). Chybu napravíte jednoducho tým, že sa budete sústrediť len na jednu vec. Na slová rozprávajúceho.

3. Rozptýlené počúvanie
K tomuto zlozvyku dochádza tak, že rozprávajúci nemá ani poňatie o tom, že ho v skutočnosti nepočúvate. Určite ste ho v živote už zažili. Niekto vám niečo hovoril, vy ste prikyvovali hlavou, ale v skutočnosti ste rozmýšľali nad tým, čo budete robiť, keď dorazíte domov. Myšlienky, ktoré vás budú rozptyľovať, nezastavíte, ale môžete sa naučiť odolávať im. Keď vám niečo napadne, skúste sa opäť začať sústrediť na to, čo vám druhá strana hovorí. Ak sa vám to stane, je vhodné tiež požiadať rozprávajúceho, aby vám posledné slová zopakoval. Uistite sa, že si vypočujete všetko.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist