Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Práca & podnikanie

Ako vplýva pracovné prostredie na produktivitu?

Významnú časť svojho dňa strávite na svojom pracovisku. Ak pracujete v kancelárii a máte často problém koncentrovať sa na prácu, možno bude dôvodom nedostatočne vhodné pracovné prostredie. Aj to totiž vplýva na produktivitu práce. Bez ohľadu na to, či robíte vo firme alebo doma.

Koncept kancelárie
Jeden výskum týkajúci sa pracovné prostredie prišiel s jasným záverom – ľudia najčastejšie za najväčšiu potrebnú zmenu svojho pracoviska pre zvýšenie produktivity navrhli zmenu konceptu pracoviska. Čo to znamená v praxi? Každý človek je produktívnejší v rozličných podmienkach. Niekomu viac vyhovuje otvorený koncept, niekomu pracovná kocka. Firmy by to mali zohľadniť a dať svojím zamestnancom možnosť na výber. Pre tých, čo robia doma – treba si pracovňu vybrať tam, kde sa vám pracuje najlepšie. Ak potrebujete aktívne prostredie, zvoliť môžete trebárs kaviareň.

Kancelársky nábytok
Produktivitu dokáže zvýšiť aj nábytok, ktorý je ergonomický. Základom je výber dobrej stoličky alebo kresla, aby človek vydržal nabitý energiou a nezačal sa rozptyľovať napríklad bolesťami krížov. A pre zachovanie zdravia je tiež mať k dispozícii stolík, ktorého výška sa dá nastaviť, aby ste mohli pracovať aj v stoji. Tiež je potrebné vybaviť si pracovisko nábytkom, ktorý pomôže zorganizovať vaše kancelárske potreby a dokumenty tak, aby ste sa nezdržovali ich hľadaním.

Svetlo
Svetelné podmienky nemožno podceňovať, pretože pomáhajú udržovať človek koncentrovaného a inšpirovaného k činnosti. Zlé osvetlenie kancelárie spôsobuje, že ľudia na svoju prácu vynakladajú viac energie, čo vedie k rýchlejšej únave. Najlepším svetlom je to prirodzené. Stolné lampy sú pritom výborným doplnkom.

Odpočinkové miestnosti
V menších firmách to môže byť len kútik, ale pracovníci občas potrebujú na pár minút vypnúť, aby sa znovu nabili na ďalšie hodiny práce. Odpočinkové miestnosti dokážu pomôcť k zvýšeniu produktivity, a preto sú súčasťou čoraz väčšieho množstva firiem. Okrem priestoru na relax sú aj miestom, kde sa stretávajú ľudia, vymieňajú si svoje nápady a pomáhajú pri riešení výziev. Priestor by mal byť svetlý, farebný, k dispozícii by malo byť občerstvenie, posedenie či nejaké hry.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2020 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist